Urhova nedelja 2024

V župniji Smlednik, ki je posvečena svetemu Urhu, vsako leto na prvo nedeljo v juliju praznujemo farni praznik – patrocinij, ki ga imenujemo Urhova nedelja. Zadnji dve leti se trudimo, da bi bilo praznovanje spet slovesnejše in bi dobilo še dodatno vsebino.

Občina Medvode, katere del je tudi naša župnija, je letos k praznovnaju 30. obletnice ustanovitve povabila tudi župnije, da prispevamo k skupnemu prazniku pod geslom MOČ DOBRIH VEZI SKUPNOST GRADI.

Tako kot ima medvoška občina svoj praznik na rojstni dan Jakoba Aljaža, smo tudi mi letošnjo Urhovo nedeljo zaznamovali s spominom nanj. Za Jakoba Aljaža je znano, da je bil zaveden Slovenec, pokončen mož, zagnan gornik in velik glasbenik. Predvsem pa je bil srčen duhovnik, ki je imel neizmerno rad Slovenijo in Slovence. Krščen je bil v naši župnijski cerkvi pred 179 leti prav na dan letošnje Urhove nedelje.

Sveto mašo smo začeli s prazničnim sprevodom narodnih noš, ministrantov in duhovnikov. Na ta praznični dan je somaševanje vodil Matevž Mehle, direktor Katoliške mladine, ki nas je nagovoril v luči evangeljskega odlomka, da moramo biti pokončni, pogumni kristjani, ki se ne skrivamo v povprečju. Podobni moramo biti Jezusu, ki se ni bal biti drugačen od svojih rojakov, čeprav ga niso sprejeli. Zgled pri tem nam je lahko tudi Jakob Aljaž. Da je bila praznična maša še lepša, se moramo zahvaliti tudi pevkam in pevcem iz župnije Pirniče, ki so v teh že malo počitniških dneh združili svoje glasove z našimi cerkvenimi pevci MePZ sv. Urh Smlednik. Ob koncu svete maše so skupaj zapeli najprej Zdravljico, potem pa še Oj, Triglav moj dom in Slovenec sem.

Po sveti maši smo si že težko pričakovano ogledali nov animirani dokumentarni film o Jakobu Aljažu, njegovem življenju in delu, predvsem tudi kot o dušnem pastirju z naslovom Za vse nas, Slovence, gre. Scenarij za film je delo župnika Davida in faranke Marjete, animacijo je izdelal Juan Juvančič, pri snemanju sta kot bralca besedila sodelovala še mlada farana Katarina in Gregor, glasbo pa so velikodušno prispevali Slapovi in župnijski pevski zbor. Vsem neizmerna hvala za njihov pripevek k ohranjanju te kulturne dediščine naše župnije.

Filmu je sledilo druženje pred cerkvijo ob kranjski klobasi, carskem pražencu, šmornu po domače, in kupu dobrot naših gospodinj. Pri organizaciji vsega so nam požrtvovalno prišli pomagat sodelavci TD Hraše in TD Dragočajna-Moše, gasilci iz Smlednika in Zbilj, Občina Medvode, TV Medvode, tednik Družina, Radio Ognjišče in še vrsta dobrotnikov, ki smo jim iz srca hvaležni za vse darove in čas – tako za pometanje, čiščenje in krašenje kot za peko kruha, za podarjene klobase in vino, prevoz Urhovega piva iz Nemčije itd.

Sodelovanje pri praznovanju Urhove nedelje je risalo veselje na obraze prav vsakogar, ki se nam je pridružil kot obiskovalec ali pa kot tisti, ki je opravil tudi kakšno delo v dobro vseh in Bogu v čast. Občestvo se gradi pri skupnem delu in v skupnem veselju in taka je bila letošnja Urhova nedelja v Smledniku.

Veselimo se novih priložnosti, še posebno pa bližnje 180. obletnice rojstva Jakoba Aljaža s planiranim odkritjem doprsnega kipa pred župniščem v Smledniku v prihodnjem letu. Kip je kipar Ljubo Zidar na Urhovo nedeljo 2024 že postavil na ogled v cerkvi ob oltarju.