Zgodovina župnije

----------------------------------------------------------

Župnijska cerkev svetega Urha v Smledniku, kot tudi župnija je bila vedno tesno povezana s tem farnim zavetnikom. Mogoče je ime župnijskega in cerkvenega zavetnika povezano tudi z bližnjim gradom, oziroma smleškimi gospodi, od katerih se je prav prvi znani iz te družine imenoval Udarlik, po slovensko Urh. Območje današnjega Smlednika in cerkev je z okolico najprej pripadalo fari v Vodicah.

Vendar je Smlednik imel stalnega duhovnika že leta 1341 in sicer Udarlika, po slovensko Urha iz Kamnika. Samostojna župnija Smlednik je bila ustanovljena leta 1676 in  leta 1976 je potekalo veliko praznovanje  tristote obletnice. Smledniški župniji je  pripadala tudi  podružnična župnija v Trbojah, ki je popolno samostojnost dosegla leta 1912.

Zadnje sprememba je  nastala  v osemdesetih letih prejšnjega  stoletja, ko so 1985  ustanovili novo župnijo v Pirničah. Smledniški župniji je ostal osrednji del, kamor spadajo poleg Smlednika še Valburga, Hraše, Moše, Dragočajna in celotne Zbilje.

Viri: Josip Lavtižar: Cerkve in zvonovi v dekaniji Kranj, Ljubljana 1901

Podatki Toneta Krampača iz Nadškofijskega arhiva Ljubljana

Podatek  Antona Marklja, župnika v Pirničah.

Podatek Lojzeta Oražna, župnika  v Trbojah

Zapisal Lojz Tršan